Aegisub VSFilterMod (TextSubMod) Kurulumu ve Kullanımı

Aegisub'a harici mod özellikleri kazandırmak için kullanılan VSFilterMod görünen adıyla TextSubMod kurulumu ve kullanımı

Aegisub VSFilterMod (TextSubMod) Kurulumu ve Kullanımı

VSFilterMod (TextSubMod) Nedir?  

      Dosya adıyla VSFilterMOD, program üzerinde görünen ismiyle TextSubMOD karaoke yapımı için olmazsa olmaz bir eklentidir.
VSFilterMODVSFilter filtresinin modifiye edilmiş -Ki mod ifadesi buradan gelir.- halidir. Peki bu modifiyeye neden ihtiyaç duyuldu? VSFilter(TextSub) filtresinin geliştirilmesinin durması ve mevcut etiketlerin yeterli gelmemesi bu modifikasyona neden olmuştur. Yani bu eklentiyle varolan etiketlere ek olarak yeni etiketler kullanabilirsiniz. Bu yeni etiketler çok işe yarasa da Aegisub programına dahili olarak gelmez. Çünkü Aegisub geliştiricilerinin kabul edemeyeceği bir takım hataları vardır. Karaoke yaptığımız için bu hatalar görmezden gelinebilir. Hemen hemen tüm şablon efekleri TextSubMOD üzerinden yazıldığından bu kurulum olmadığında doğru bir ön izleme alamazsınız.

VSFilterMod (TextSubMod) İndirme ve Kurma 

 • 32 bit sürüm için indir
 • 64 bir sürüm için indir

      Burada indireceğiniz sürümü bilgisayarınızda kullandığınız Megui sürümüne göre seçmeniz gerekiyor. Bizim sitedekini indirmişseniz eğer 64 bit sürümünü kullanacaksınız.

      Kurulum safasına geçelim.

1. Aegisub programınız açıksa kapatınız.

2. İndirdiğiniz dosyayı C:\Program Files (x86)\Aegisub\csri\ dizinine atın.

3. Aegisub programını açın ve menü çubuğundan View/Options penceresini açın.

       

Advenced seçeneği altındaki video seçilir ve açılan kısımdan Subtitles provider seçeneğindeki CSRI/vsfiltermod_textsub seçilir.

VSFilterMod (TextSubMod) Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. TextSubMOD etiketlerinin olduğu satırda ekran yazılarını yapmaya yardım eden araçları ve renk seçme pencerelerini kullanmayınız.
 2. Ondalıklı sayılar içeren çizimleri ön izlemeye çalıştırdığınızda Aegisub çöker. Ondalıklı kısımlarını silmeyi deneyebilirsiniz.
 3. Oynatıcılarda TextSubMOD etiketlerini görüntüleyemezsiniz. Tüm oynatıcılarda VSFilter vardır, VSFilterMOD destekleyeninin olması mümkün değil. Resmi bir proje değil. Sadece Aegisub da önizlenebilir ve gömme işleminden sonra videoda gözükür.
 4. TextSub ile TextSubMOD arasında ön izleme farkları vardır. Birinde hazırladığınız alt yazıyı diğerine geçtiğinizde kaymış bir biçimde görebilirsiniz. Özellikle fscx ve fscy etiketlerinde büyük bir fark vardır. MOD hali ondalıklı sayıları algılamaz, mocha yapılmış dizgiler titremiş gibi görünür.

VSFilterMod (TextSubMod) Kullanımı

     

      TextSubMOD etiketlerini Aegisub programında görüntüleyebilirsiniz ancak gömmeye çalıştığınız videoda da görüntüleyebilmek için basit bir-iki işlem yapmak lazım. Bunlar:
 1. VSFilterMOD.dll ya da VSFilterMOD64.dll dosyasını C:\Program Files (x86)\AviSynth 2.5\plugins\ dizinine atmak.
 2. AVS dosyasındaki normal alt yazı ekleme filtresi olan TextSub() komutunun sonuna mod yazarak TextSubMOD() yapmak

Not: Eğer bizim siteden indirdiğiniz Megui_2021_farklyzz.rar dosyasını kullanıyorsanız ise şu işlemleri yapmanız gerekiyor.

  1. VSFilterMOD.dll ve VSFilterMOD64.dll dosyasını ...\Megui_2021_farklyzz\MeGUI x64\tools\avisynth_plugin dizinine atmanız gerekiyor.
  2. Dosyanın içinde olan scirpt dosyasında
   LoadPlugin("C:\Program Files\MeGUI x64\tools\avisynth_plugin\VSFilter.dll")
   yerine
   LoadPlugin("C:\Program Files\MeGUI x64\tools\avisynth_plugin\VSFilter.dll")
   LoadPlugin("C:\Program Files\MeGUI x64\tools\avisynth_plugin\VSFilterMod64.dll")
                  eklenecek. Unutulmamsı gereken " " içindeki yol sizin bilgisyarınızdakine göre olacaktır. 

               3. AVS dosyasındaki normal alt yazı ekleme filtresi olan TextSub() komutunun sonuna mod yazarak TextSubMOD() yapmanzı                                  gerekiyor.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0