Aegisub Tanıtımı

Aegisub nedir? Nasıl kullanılır?

Aegisub Tanıtımı

Aeigsub nedir?

      Aegisub (/ˈisʌb/) bir ücretsiz açık kaynaklı platformlar arası altyazı düzenleme programıdır. Crunchyroll[1] gibi şirketler tarafından profesyonel olarak ve hayranların videoları için resmi olmayan altyazı oluşturulmasında ya da çevirilmemesinde yaygın olarak Fansub için kullanılmaktadır.[2] Orijinal SubStation Alpha ve Sabbu'nun halefidir.

Altyazıların zamanlaması ve şekillendirilmesinin yanı sıra karaoke oluşturulması için de tasarlanmıştır. Aegisub'ın yerel altyazı formatı, altyazı konumlandırmasını ve stilini destekleyen Advanced SubStation Alpha (.ass) metin formatıdır. Program ayrıca SubRip (.srt) gibi diğer yaygın formatlarını da destekler. Özellikler hem ses hem de video için zamanlama desteğini içeriyor ve FFmpeg ve Avisynth gibi formatları işlemek için de birçok video gömme programı kullananılabilir. Ayrıca Lua ve MoonScript komut dosyası dilleriyle genişletilebilir.[3]

Fansub terimlerinde, Aegisub çeviri, zamanlama, düzenleme, dizginleme, kalite kontrol, karaoke zamanlayıcısı ve karaoke efekti için kullanılır. Bununla birlikte, birçok grup bu adımlardan bazıları için Adobe After Effects'i veya çeviri için de basit bir metin düzenleyicisi gibi farklı araçları da kullanır.

Kaynak: Vikipedi

Aegisub Tanıtım

      Bir çevirmen olarak ya da bir encoder olarak aegisub programına hakim olabilir ve izleyenlerin daha keyifli bir şekilde gözü yormayan altyazılar düzenleyebilirsiniz. Elimden geldiğince sizin için aegisub programının en temel ve bilinmesi gereken kısımlarını videoda anlatmaya çalıştım. Kafasına takılan sorular oldukça burdan iletebilirsiniz.

İndirmek için buraya tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
4
dislike
0
love
2
funny
1
angry
0
sad
0
wow
2